Významné osobnosti (4. časť)

Príspevok pridaný užívateľom

JÁN BUDAJ

Predstavíme si jednu z ďalších osobností, ktoré priložili ruku k dielu a pričinili sa k pádu komunizmu a zavedeniu poriadku, demokracie a slobodného života.

Narodil sa 10. 02. 1952 v Bratislave. Po ukončení strednej školy sa pokúsil so spolužiakom  újsť na západ, útek z Československa sa však nepodaril a stal sa nepriateľom štátu. Bol viackrát väznený, vypočúvaný Štátnou bezpečnosťou a po prepustení naďalej prenasledovaný. Mal zakázané opustiť republiku. 

Neskôr študoval na Pedagogickej fakulte v Trnave matematiku a fyziku, avšak vo štvrtom ročníku ho vylúčili. Od roku 1976 pracoval ako kurič a pomocný pracovník v rôznych podnikoch a vo voľnom čase sa venoval organizovaniu nezávislej kultúry a voľnej tvorbe. Spolupracoval s tajnou cirkvou a s občianskymi iniciatívami na obranu nespravodlivo stíhaných. V septembri 1987 sa podieľal na vydaní publikácie Bratislava/nahlas, v ktorej otvorene kritizoval život v hlavnom meste a neschopnosť vtedajšieho režimu. Za tieto aktivity bol sledovaný Štátnou bezpečnosťou, ktorá sa ho snažila zdiskreditovať.

Ján Budaj sa aktívne podieľal pri organizovaní masových demonštrácii v Bratislave v novembri – decembri 1989, na ktorých pôsobil ako moderátor mítingov na Námestí SNP a stal sa prvým mužom Nežnej revolúcie na Slovensku. 19. 11. 1989 vzniklo občianske hnutie s názvom Verejnosť proti násiliu (VPN), Budaj bol jeho koordinátorom a neskôr aj predsedom. V prvých slobodných voľbách v roku 1990 sa stal poslancom a predsedom Slovenskej národnej rady. Neskôr pôsobil ako poslanec NRSR a v roku 2010 sa stal poslancom Mestského zastupiteľstva v Bratislave.

Ako poslanec sa dosiaľ venuje, okrem priebežných tém najmä: obnove komunistami zbúraného bratislavského Podhradia, ochrane historicky cenného kina Mladosť, obnove D.P.O.H. a energetickej koncepcii Bratislavy. Spolupracuje pri tom s občianskymi iniciatívami a nasledovníkmi niekdajších ochranárov. Ako poslanec MZ pôsobí aj ako člen komisie MZ pre životné prostredie, komisie mandátovej a legislatívno právnej komisie. Je predsedom mimoparlamentnej strany, Demokratickej únie Slovenska (DÚ). Vo volebnom období 2016 – 2020 pôsobí ako poslanec NRSR za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1n_Budaj, https://www.upn.gov.sk/sk/jan-budaj-1952/, https://www.osobnosti.sk/osobnost/jan-budaj-80

Taktiež nás môžete sledovať a dať nám like:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *