Významné osobnosti (2. časť)

Príspevok pridaný užívateľom

VÁCLAV HAVEL

Narodil sa 5. 10. 1936 v Prahe. Bol český spisovateľ a dramatik. Jeho druhou manželkou bola česká herečka Dagmar Havlová Veškrnová. Po skončení základnej školy nastúpil do učebného odboru ako chemický laborant a večerne študoval gymnázium. Diaľkovo študoval dramaturgiu na divadelnej fakulte Akademie muzických umění. Václav Havel bol jedným zo signatárov Charty 77 a  vedúcou osobnosťou novembra 1989. Neskôr bol prezidentom Československa a Československej socialistickej republiky. Bol posledným prezidentom Československa a prvým prezidentom Česka.

Okrem politiky sa venoval aj iným oblastiam. Písal do literárnych časopisov, písal hry zamerané proti vtedajšej situácii v spoločnosti, napísal aj knihy. Za svoje literárne a dramatické diela bol Václav Havel ocenený a stal sa aj členom mnohých svetových klubov spisovateľov.

Zúčastnil sa Pražskej jari a musel opustiť divadlo. Neskôr pracoval ako robotník v pivovare. Viackrát bol aj vo väzení kvôli svojim politickým aktivitám a kritike politického zriadenia. Bol sledovaný Štátnou bezbečnosťou. Zomrel 18. 12. 2011 v Hrádečku.

Čerpané zo zdroju:http://www.oskole.sk/?id_cat=1&clanok=96761379

Taktiež nás môžete sledovať a dať nám like:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *