Významné osobnosti (1. časť)

Príspevok pridaný užívateľom

ALEXANDER DUBČEK

Československý politik a predstaviteľ Pražskej jari, ktorý sa narodil 27. 11. 1921 v Uhrovci. Vyštudoval Vysokú politickú školu v Moskve. Bol evanjelik. Bol ženatý a mal troch synov.

Od januára 1968 zastával funkciu prvého tajomníka ÚV KSČ, z ktorej bol 17. 4. 1969 odvolaný. Presadzoval politiku ,,Socializmus s ľudskou tvárou” – snaha o demokratizáciu komunistického režimu. Po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 na územie Československa ostal v politike. Od apríla do októbra 1969 pôsobil ako predseda Federálneho zhromaždenia, potom krátko ako veľvyslanec v Turecku. V roku 1970 bol vylúčený z KSS a bol nútený sa úplne stiahnuť z verejného života.

Taktiež bol vylúčený zo všetkých spolkov a organizácií, bola mu odňatá hodnosť aj cestovný pas, bol zbavený členstva vo Zväze protifašistichých bojovníkov. Bola proti nemu vedená propagandistická kampaň, ale svojho presvedčenia sa nevzdal.

V rokoch 1970 – 1985 pracoval za minimálnu mzdu pre Západoslovenské štátne lesy Bratislava ako mechanizátor. V tomto období bol sledovaný Štátnou bezpečnosťou a sledovaný bol aj jeho syn.  Podporoval aktivity Charty 77, ale nepodpísal ju.

Až do novembra 1989 žil v domácom exile vo vile v Bratislave. Od začiatku sa aktívne zapájal do masových demonštrácií v Prahe a Bratislave v novembri 1989. Po Nežnej revolúcii sa vrátil do politického života ako predseda Federálneho zhromaždenia ČSFR a predseda SDSS. Pôsobil aj v zahraničnej politike.

Bolonská univerzita mu udelila Čestný doktorát z politických vied. Pápež Ján Pavol II. ho prijal vo Vatikáne. Alexander Dubček napísal pamäti, ktoré vyšli po jeho smrti pod názvom Nádej zomiera posledná. 1. 9. 1992 utrpel vážnu dopravnú nehodu pri Humpolci a bol hospitalizovaný v nemocnici v Prahe. Na následky tejto nehody zomrel 7. 11. 1992 v Prahe. Ohľadom jeho smrti existujú pochybnosti, či išlo naozaj o nešťastnú dopravnú nehodu alebo to bola plánovaná nehoda.

Zdroj: http://biografia.sk/alexander-dubcek/ a https://sk.wikipedia.org/wiki/Alexander_Dub%C4%8Dek

Taktiež nás môžete sledovať a dať nám like:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *