Svet reklám

Príspevok pridaný užívateľom

Pýtate sa ako reklamy súvisia s nežnou revolúciou? Hneď sa k tomu dostaneme. Na úvod by som začala s poučkou z hodín marketingu a ekonomiky – reklama je časť marketingu, ktorej úlohou je presvedčiť jedného či viacero ľudí, aby začali konať, alebo v konaní pokračovali. 

Je veľa spôsobov ako sa dostať zákazníkovi „pod kožu“ a veľa ľudí si neuvedomuje ako veľmi sú ovplyvňovaní reklamami. Sú všade. V televízii, na bilboardoch, internete aj v rádiu. Na každom kroku. Vyhnúť sa im je tak ťažké ako sa vyhnúť počasiu. Nedá sa to. Keď sa však človek poobzerá a uvedomí si koľko vecí v živote nepotrebuje, ale aj tak ich doma má, len zavadzajú a neskôr ich vyhodíme. Či sú pekné alebo nie, musíme sa ich zbaviť, lebo už máme ďalšie, krajšie, modernejšie, často aj drahšie. Myslím si, že aj keď niektorí tvrdia, že človek si kupuje tie lacnejšie produkty, je veľa ľudí, ktorým nejde o cenu. Ide im o to, aby mali to čo majú iní alebo niečo lepšie. Tí bohatší si to aj môžu dovoliť. Chudobní i keď na to niekedy nemajú občas to risknú.

Marketing ako taký sa začal využívať na Slovensku od roku 1989, čo znamená, že aj ten je spojený s nežnou revolúciou. Pred nežnou revolúciou reklamu nebolo treba. Ľudia mali jeden druh výroku za jednu cenu, nikde nebolo pečivo drahšie ani lacnejšie, cena bola jednoducho rovnaká. Ľudia nemali na výber, nemuseli sa toľko rozhodovať a boli radi, že majú aspoň to málo. Dnes sú obchody preplnené rôznymi druhmi ovocia, sladkostí, džúsov, kozmetiky. Jeden produkt vyrába mnoho značiek a človek si vyberá. Vyberá si podľa značky, ceny, kvality alebo si vyberá podľa toho akú úžasnú reklamu ma daný produkt??? Je to na veľmi hlboké zamyslenie. Reklamy vedia dosť skomplikovať život, počas pozerania filmu aj nahnevať (jeden z dôvodov, prečo napríklad ja nepozerám televíziu), pri doprave presmerujú našu pozornosť na bilboardy a vnucujú nám svoje pravdy, resp. klamstvá.


Žijeme vo svete kde máme veľa možností na výber a aj tak si vyberieme to, čo nám povedala, odporúčala reklama. Naozaj je to naše rozhodnutie? Alebo je to len otrocké robenie toho, čo očakávajú tvorcovia reklamy? Čo z toho vôbec máme my? Mrháme nimi čas, neskôr aj peniaze a naša schopnosť rozhodovať sa je čoraz horšia. Nežná revolúcia bojovala za slobodu, ale je toto skutočne 100-percentná sloboda? Bude niekedy v tomto svete 100-percentná sloboda? Každý by na tieto otázky odpovedal inak. 

Ja osobne si myslím, že ak by z tohto sveta zmizli reklamy, spoločnosti by zarábali toľko, koľko si reálne zaslúžia, ale stane sa to vôbec? Keď majú na ľudí tak super páku a sypú sa im peniaze do vrecka? Asi nestane… Čo je veľmi smutné. Tento svet naozaj nebude dokonalý nech už v ňom vládne akýkoľvek systém. Dôležité je, aby ľudia medzi sebou dokázali vychádzať, rozprávať sa, niesť zodpovednosť za svoje názory a nenechali si vnucovať čo majú robiť, čo majú kupovať, ako majú žiť, akú majú mať postavu a kde majú bývať.  No tiež to netreba preháňať a tvrdohlavo si ísť za tým, čo si myslíme, že je pre nás dobré a v skutočnosti byť nemusí. Dôležité je vedieť sa zmieriť s tým čo máme a byť za to vďační a šíriť lásku.

A aký je Váš názor na reklamy? Podeľte sa oň s nami dole v komentároch 😉

Taktiež nás môžete sledovať a dať nám like:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *