Pani Magdaléna Hrušovská

Príspevok pridaný užívateľom

Čo ste robili v období Nežnej revolúcie?

V tom čase som mala 45 rokov. Pracovala som v školskej jedálni základnej školy. Mala som 4 dcéry, o ktoré som sa spolu s manželom starala a vychovávala ich.

Ako ste vnímali Nežnú revolúciu?

Zo začiatku nijako, pretože revolúcia, resp. protesty sa odohrávali najmä v Bratislave, Prahe a väčších miestach. Neskôr som ju začala vnímať viac, nakoľko sa o nej veľa hovorilo v televízií a rádiu.

Zúčastnili ste sa aj nejakých protestov v uliciach?

Áno, v meste Spišská Nová Ves, pretože som chcela pocítiť atmosféru veľkej zmeny, ktorá visela vo vzduchu.

Pocítili ste vo Vašom živote nejaké zmeny po Nežnej revolúcii? V čom bol život iný?

Zmeny som hneď nepocítila, až postupom času sa začali prejavovať v mojom živote. V televízii sa začali vysielať filmy a relácie zo západnej Európy a USA, postupom času začal byť v obchodoch väčší výber potravín a najmä ovocie sa dalo ľahšie kúpiť, skôr a jednoduchšie sa dalo vycestovať do zahraničia, začali sa robiť aj zájazdy do Poľska na nákupy a aj do Rakúska, kde bol pre nás iný svet.

Za čo ľudia v revolúcii bojovali? Myslíte si, že sa im ich požiadavky podarilo dosiahnuť?

Nie všetky požiadavky, za ktoré ľudia bojovali boli splnené. Medzi tie, ktoré neboli splnené by som zaradila, napr. odstránenie korupcie, pretože je stále medzi nami aj keď má inú podobu. Zaradila by som tam aj zlepšenie hospodárskeho a sociálneho systému, nakoľko hospodárstvo nám rok čo rok viac a viac upadá, najmä poľnohospodárstvo, pretože automobiliek máme viac než dosť. Sociálny systém máme menej prepracovaný ako vtedy, pretože máme sociálne dávky pre tých, ktorí nič nerobia a tieto dávky sa im vyplácajú z miezd tých, ktorí pracujú od rána do večera. Ľudia mali viac voľného času a menej stresu. Na druhej strane sú však požiadavky, ktoré sa im splnili ako je napr. slobodné cestovanie do zahraničia, slobodné vyznávanie náboženstva pre všetkých ľudí a slobodné vyjadrenie názoru.

Myslíte si, že bolo lepšie vtedy alebo je lepšie teraz?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať, či vtedy alebo teraz. Niektoré veci boli lepšie vtedy a niektoré teraz. Povedala by som, že vtedy bolo menej násilia, alebo sa o tom aspoň menej rozprávalo. Na školách nebola šikana a drogy. Na druhej strane máme teraz možnosť cestovať do zahraničia, v obchodoch je obrovský výber potravín, dokonca si môžete vybrať, do ktorého obchodu chcete ísť. V obchodoch je väčší výber a to nielen potravín, ale aj oblečenia, stavebného materiálu, doplnkov do domácností, áut atď.

Máte nejaký odkaz pre mladšie generácie?

Ak ste o niečom presvedčení, bojujte o to. Počúvajte aj iných, nepresadzujte len svoj názor, pretože nemusíte mať vždy pravdu. Najdôležitejším odkazom je, aby ste boli každý deň vďační za to, v akom svete žijete. Môžete cestovať, študovať, vyjadrovať svoj názor a ďalšie aktivity.

Veľmi pekne ďakujeme za príjemný rozhovor, prajeme vám pekný deň a veľa šťastia. A Vám milí priatelia, mladí ľudia, veľa chuti do života, odvahy a trpezlivosti. Aj naši predkovia museli dlho čakať na slobodu, akú dnes poznáme 🙂
Taktiež nás môžete sledovať a dať nám like:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *