Nežná revolúcia

Príspevok pridaný užívateľom

V článku Vám priblížime čo Nežná revolúcia bola, kedy sa uskutočnila, kto bol hlavným aktérom tejto udalosti a iné zaujímavé informácie.

Udalosti zo 17. novembra 1989. Foto: TASR/Peter Lenhart
Udalosti zo 17. novembra 1989. Foto: TASR/Peter Lenhart
Deň pred Prahou – 16. 11. 1989

16. 11. 1989 sa uskutočnil študentský manifestačný pochod centrom Bratislavy. Neskôr označovaný ako ,,deň pred Prahou”. Študenti začali pochod na Mierovom námestí. Zaspievali na ňom študentskú a štátnu hymnu, zložky Verejnej bezpečnosti ich zahnali do podchodu, čo vyvolalo spontánny pochod mestom. Študenti sa chytili za ruky, čím vytvorili ,,živú reťaz”. Ich prvou zastávkou bolo Hviezdoslavovo námestie, druhou bola Univerzita Komenského na Šafárikovom námestí, pochod ukončili pred budovou Ministerstva školstva,mládeže a telesnej výchovy SSR. Pred budovou sa uskutočnil dialóg študentov s vládnymi predstaviteľmi. O tomto pochode sa veľa rozprávalo, účastníci mali byť potrestaní. Avšak nestalo sa tak, pretože 17. 11. 1989 sa konali demonštrácie v Prahe. 

Praha – 17. 11. 1989

17. novembra 1989 bola v Prahe násilne potlačená manifestácia študentov na pamiatku Jána Palacha organizovaná vládou, ktorá sa zmenila na demonštráciu proti komunistickému režimu. Demonštrácia bola násilne potlačená. Verejná bezpečnosť zasiahla proti študentom vodnými delami a obuškami. Niektorí účastníci boli vypočúvaní a zadržaní.

November – December 1989

Hybnou silou novembrových udalostí boli najmä slovenskí a českí študenti, disidenti a umelci. Reakciou na tieto udalosti bol vznik občianskych hnutí – na Slovensku vznikla Verejnosť proti násiliu (VPN) a v Česku Občianske fórum (OF).

KSČ v priebehu niekoľkých týždňov postupne stratila monopol moci. Bolo zrušené ústavné zakotvenie „vedúcej úlohy KSČ“ v spoločnosti, zanikla cenzúra i obávaná Štátna bezpečnosť, otvorili sa hranice.

https://img.topky.sk/900px/2069361.jpg
Generálny štrajka udalosti po ňom

K pádu režimu napomohol aj úspešný generálny štrajk dňa 27. 11. 1989 a trval 2 hodiny. Boli vyhlásené prvé slobodné voľby, ktoré sa uskutočnili v júni 1990. Vo voľbách jednoznačne zvíťazili nekomunistické politické sily. Prvým prezidentom Československa po týchto udalostiach sa stal Václav Havel.

Taktiež nás môžete sledovať a dať nám like:

1 komentár

  • Denisa 1. April 2019

    Perfektne podané informácie. Sú podané prehľadne a ku každej udalosti, miestu alebo času je niečo napísané. Mám v tom prehľad. Uvítala by som ale, aby bolo takto spracovaných viac informácii a nezaškodilo by ku článkom pridať fotografie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *