Kedy bolo lepšie?

Príspevok pridaný užívateľom

Čo bola Nežná revolúcia? Aký bol život pred a po 17-nástom novembri 1989? Bolo lepšie vtedy alebo teraz? Čo sa zmenilo?

Pred novembrom 1989 mali ľudia rovnaké každodenné problémy ako je to aj teraz. Denne sa rodili deti, ktoré rástli, chodili do škôlky, neskôr do základnej školy, strednej školy, niektorí šťastlivci aj na vysokú školu, zamestnali sa a mali svoju vlastnú rodinu. Ich rodičia chodievali do práce, obchodu, po deti do školy, mamičky varili teplé večery, starali sa o chod domácnosti a oteckovia, tí tiež pracovali, aby mohli zabezpečiť svoju rodinu, aby deťom nič nechýbalo.

Deti mali krásne detstvo, plné hier a naháňačiek v prírode. Nepoznali smartphony, internet ani iné technologické vymoženosti, ktoré ponúka dnešný svet a bolo im dobre. Možno nemali každý deň na desiatu, či olovrant exotické ovocie ako je mango, kiwi, či mandarínka, ale o to vďačnejšie boli keď ich mali. Najmä na Vianoce mali deti veľké hody. Do domácností sa dostali mandarínky, párky, či rôzne krémové a čokoládové figúrky a iné pochutiny.

Rodičia pracovali v rôznych zamestnaniach, avšak veľmi podobným tým súčasným ako je kuchárka, opravár, poľnohospodár, účtovníčka, inžinier, učiteľ, predavačka …. Veľa peňazí nemali, ale čo bolo iné, tovar a potraviny boli oveľa lacnejšie. Ľudia mali prácu, zdravotníctvo bolo na lepšej úrovni a aj hospodárstvo, veď naše vlaky a sociálne zariadenia v nemocniciach ešte stále držia aj keď sú v dezolátnom stave.

Na druhej strane bol svet úplne iný. Predstavme si, že ja ako žiačka strednej školy by som chcela ísť na vysokú školu v odbore právo alebo na medicínu, avšak žiadni z mojich rodičov nebol členom politickej strany, tak by som sa tam žiaľ nedostala. Máme tu ale opäť protiklad, veď korupcia je aj dnes alebo nie? Myslím si, že je tu všade okolo nás, ale má iné podoby.

Ďalší príklad, ktorí naši rodičia a starí rodičia zažili bol nedostatok potravín, resp. malý výber. Predstavte si, že naši rodičia mali chuť uvariť si na večeru párky s horčicou a chlebom, no v mrazničke a ani v obchode ich nenašli, museli čakať kým ich budú mať v obchode, tak si ich mohli kúpiť a pripraviť.

Položme si otázku. Čo nosíme bežne do školy? Predsa rifle a tričká s rôznymi nápismi, častokrát aj neslušnými. No keď sa opýtame svojich rodičov, čo nosili oni, určite nám nepovedia, že rifle. Keď boli oni v našom veku, tak rifle bolo možné kúpiť v obchode, známom ako „Tuzex“, v ktorom sa nakupovalo za bony. K bonom sa dostali tiež len niektorí ľudia.

Tak kedy bolo lepšie? Niektorí tvrdia, že vtedy „za socializmu“, pretože všetci mali prácu, neboli veľké sociálne rozdiely medzi ľuďmi, ľudia si až tak nezávideli a navzájom si pomáhali. Iní zase tvrdia, že teraz je lepšie, pretože keď si chcú niečo kúpiť skočia do obchodu, ich deti môžu študovať, kde chcú a čo chcú. Štátne hranice sú otvorené, môžeme slobodne cestovať, stačia nám peniaze a občiansky preukaz, v exotických krajinách pas, ale v dlhým kolónach na hraniciach nestojíme. Môžeme slobodne vyjadriť svoj názor bez toho, aby sme sa báli, že nás niekto počuje a môžu nás za to zatknúť.

Tak čo milí čitatelia, kedy bolo lepšie? Osobne si myslím, že to je vec názoru a uhla pohľadu. My, mladí si nevieme predstaviť iný život ako ten, v ktorom žijeme. Nevieme si predstaviť a je to aj pre nás cudzie, že by sme nemohli vykonávať aktivity, ktoré berieme za samozrejmé. Avšak, tí starší s nami niekedy nesúhlasia. Často počúvame vetu typu: „Za socializmu bolo lepšie,“ alebo „Ja v tvojom veku som necestoval, nebolo za čo, ale vedel som sa už postarať o dom, domácnosť a aj mladších súrodencov.“

Na záver len zopár slov. Ak má človek okolo seba milujúcu rodinu a priateľov, tak mu záleží na tom, aby boli spolu a mali toľko, čo potrebujú k tomu, aby prežili. Nezáleží im až tak na tom, v akom prostredí žijú.
Taktiež nás môžete sledovať a dať nám like:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *