Čo predchádzalo Nežnej revolúcii (2. časť)

Príspevok pridaný užívateľom

V minulom článku sme opisovali, čo sa udialo po skončení 2. sv. vojny. Dnes si povieme čo bola Varšavská zmluva a čo nasledovalo po nej.

Varšavská zmluva

14. 5.1955 bola uzavretá Varšavská zmluva a Československo sa stalo jej členom.Ďalšími členskými štátmi boli Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Nemecká demokratická republika, Albánsko a Sovietsky zväz, ktorý mal dominantné postavenie.

Varšavská zmluva bola protiváhou Severoatlantickej aliance (NATO). V zmluve sa štáty zaväzovali ku poskytnutiu si vzájomnej pomoci v prípade útoku na inú členskú krajinu, pristúpeniu k vzájomným konzultáciám v krízových situáciách ak podriadeniu svojich ozbrojených síl k spoločnému veleniu.

Predskokan Nežnej revolúcie – rok 1968 alebo ako to skončilo

V roku 1968 sa Československo pokúšalo o nastolenie socializmu s ľudskou tvárou. Boli to snahy o odstránenie cenzúry, slobodu cestovania,povolenie činnosti nekomunistických spolkov, o zrovnoprávnenie postavenia Slovákov v spoločnom štáte, zlepšenie situácie cirkví či pokračujúce rehabilitácie obetí režimu z 50. rokov. Hlavnou postavou so snahou o nastolenie tohto socializmu bol Alexander Dubček. Sovieti adresovali počas rokovaní a schôdzok vedúcich predstaviteľov štátov Varšavskej zmluvy v priebehu roku 1968 československým predstaviteľov viacero varovaní, aby zmenili vnútro politickú líniu. Keďže k tomu československé vedenie nepristúpilo, rozhodli sa zvrátiť vývoj vojenskou akciou (okupáciou). Okupácia sa začala v noci z 20. na 21.augusta 1968. Okrem vojakov Sovietskeho zväzu sa jej zúčastnili aj jednotky Maďarska, Bulharska, Poľska a NDR. Boli aj obete na ľudských životoch. Proces nastolenia socializmu s ľudskou tvárou bol pozastavený.

Náznak zmeny z východu

V roku 1985 sa v Sovietskom zväze  dostal k moci Michail Gorbačov. Začala sa reformná politika prestavby a otvorenosti, ktorá mala dopad aj na dianie vo vtedajšom Československu.  Gorbačov sa zaslúžil o zmiernenie napätia vo svete, skončenie studenej vojny a rozpad sovietskeho bloku. V roku 1990 získal Nobelovu cenu za mier. 

Sviečková manifestácia

Dňa 25. 3. 1988 sa uskutočnila v Československu Sviečková manifestácia. Bola to pokojná manifestácia za náboženské a občianske práva a slobody v socialistickom Československu.  Uskutočnila sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.Bola akousi predzvesťou udalostí novembra – decembra 1989.

Taktiež nás môžete sledovať a dať nám like:

4 komentáre

 • Milan 1. April 2019

  Minule som čítal prvú časť tohto článku a veľmi sa mi páčilo, ako sú spracované informácie. Netušil som, že naše dejiny na seba, tak úzko nadväzujú. Bude aj 3. časť? Alebo chystáte iné zaujímavé články? Celkom by sa mi páčilo, ak by boli tieto významné míľniky spracované aj vo forme nejakej časovej priamky, ešte lepšie by vynikla nadväznosť spomínaných udalostí.

  • Admin 1. April 2019

   Dobrý deň, pán Milan, v budúcnosti plánujeme ďalšie články na tému Nežnej revolúcie. Nevieme ešte, či to bude formou 3. časti alebo nového článku. Ďakujeme vám za skvelý nápad s časovou priamkou. Pokúsime sa ju zapracovať do ďalšieho článku alebo ju spracujeme iným spôsobom.

 • lazer bond usa recenzie 2. April 2019

  Very good info. Lucky me I recently found your blog by
  chance (stumbleupon). I have bookmarked it for
  later! https://www.reviewsbysid.com/lazer-bond-usa-reviews/

 • Patricia Garth 5. May 2020

  „This website really has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *