Významné osobnosti (3. časť)

Príspevok pridaný užívateľom

MILAN KŇAŽKO

Je známy herec, ktorý sa narodil 28. 8. 1945 v Horných Plachtinciach. Študoval na priemyselnej škole stavebnej. Po jej skončení pracoval ako kulisár v Slovenskom národnom divadle. O rok neskôr začal študovať na Divadelnej fakulte VŠMÚ. Pôsobil v bratislavskom Divadle na korze a Národnom slovenskom divadle

Od detstva bol vychovaný s odmietavým postojom voči komunistickému režimu, ktorý sa nezmenil ani počas života. Keď mal päť rokov, jeho otca zatkla Štátna bezpečnosť a vo vykonštruovanom súdnom procese bol odsúdený na trinásť rokov odňatia slobody za „špionáž a rozvracanie socialistického štátu“.

Keď mal 30 rokov uvažoval Milan Kňažko o emigrácii. Zošrotovali mu pas, služobný aj súkromný. Vycestovať do zahraničia mohol, len keď sa za neho zaručil minister kultúry Válek, boli aj prípady, kedy nemohol vycestovať. 

V roku 1989 podpísal petíciu Niekoľko viet, ktorú podpísali aj Bartoška, Polívka a Havel  obsahujúcu požiadavky občianskej slobody. Obmedzilo to jeho hereckú kariéru. Počas Nežnej revolúcie moderoval masové mítingy v Bratislave. Bol aj spoluzakladateľom hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN) a stal sa členom Koordinačného výboru VPN.

Po páde komunistického režimu bol Milan Kňažko poradcom česko-slovenského prezidenta Václava Havla v Prahe a zároveň poslancom Federálneho zhromaždenia. Neskôr pôsobil ako podpredseda vlády, minister zahraničných vecí SR, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a minister kultúry.

Zdroj: https://www.upn.gov.sk/sk/milan-knazko-1945/

Taktiež nás môžete sledovať a dať nám like:

1 komentár

  • Dominik 1. April 2019

    Dozvedel som sa zaujímavé informácie. Ďakujem za ich sprostredkovanie. Pred prečítaním článku, som asi vedel, kto je Milan Kňažko, ale netušil som, že bol takou významnou osobnosťou nežnej revolúcie a aj významným politikom. Je takýchto ľudí viac? Teším sa na ďalšie články 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *